Alman Medyasının Karalama Haberi

Değerli Sektör Mensubumuz; 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında batı dünyasında ülkemiz, devletimiz ve hükümetimiz hakkında başlatılan dezenformasyon ve karalama kampanyası maalesef tüm hızıyla devam etmektedir.

Bu kapsamda en son Almanya’nın önemli gazetelerinden Bild gazetesinde Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ aleyhinde son derece haksız, terbiye ve edep sınırlarından uzak, yakışıksız sözler içeren bir haber-yorum yazısı yer almıştır. Bahse konu yazı başta Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Kurullarımızca derhal ve sert bir şekilde kınanmıştır.

Almanya ile Türkiye arasında mevcut siyasi ve ekonomik bağlar bir yüzyılı aşkın bir sürelik tarihi geçmişe sahipken, Almanya, Türkiye dışında en çok Türk vatandaşının yaşadığı bir ülkedir. Diğer taraftan Almanya, ülkemizin en önemli ticaret partneri olmasının yanı sıra yıllar içerisinde iki ülke arasında çok önemli sosyo-kültürel ilişkiler de tesis edilmiştir.

Bu kapsamda ülkemiz, devletimiz ve hükümetimiz aleyhinde özellikle medya vesiyasetçiler eliyle yürütülen karalama kampanyasının Türk ve Alman halkları arasındaki tarihi ilişkilere zarar vermemesini teminen gösterilecek haklı tepkinin konunun doğrudan muhataplarına verilmesi büyük önem arz etmektedir.

Bilgileri ile konuya ilişkin haklı tepkimizi göstermek adına Genel Sekreterliğimizce Türkçe ve Almanca olarak hazırlanan ve ekte yer almakta olan metinlerin üyelerinize dağıtımının yapılarak aşağıda verilen e-posta adreslerine gönderiminin sağlanması hususunda destekleriniz rica olunur.

Bild gazetesi iletişim bilgileri:

info@bild.de

wissen-sie-mehr@bild.de

@BILD (Twitter)

Almanca Metin:

An die Redaktion

der Bild Zeitung

"Machen Sie den Schaden wieder gut, den Sie angerichtet haben!!!"

Sehr geehrte

Damen und Herren

Deutschland ist zu einem der größte Außenhandelspartner der Türkei und zum anderen das Land, in dem die größte Anzahl türkischer Immigranten leben. Die historische Beziehung zwischen beiden Völkern hat beide Länder zu Freunden gemacht.

Den groben, unhöflichen, subjektiven sogar fluchenden Kommentar in Ihrer Zeitung über unseren Wirtschaftsminister Nihat Zeybekci betrachten wir als einen aggressiven Angriff auf diese freundschaftliche Beziehung zwischen Deutschland und der Türkei.

Wir, als einer der beduetenden Exporteurfirmen der Türkei unterstreichen die Notwendigkeit, dass Sie ihrer der Verantwortung Ihrer Firmenkultur und -ethik nachkommen und sich für den Schaden, den Sie mit ihrem Bericht angerichtet haben, öffentlich bei beiden Völkern entschuldigen.

Kollegiale Grüße

Türkçe Metin:

Bild Gazetesi Yönetimine

Sayın Hanımefendiler Beyefendiler,

Almanya uzun yıllardır Türkiye’nin hem dış ticaret alanında en büyük partneri, hem de yurtdışında en çok vatandaşımızın yaşadığı, halkları arasında tarihi bağlar olan dost bir ülkedir.

Türkiye'nin önemli ihracat firmalarından biri olarak bizler, gazetenizde Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci hakkında yayımlanan hakaret içerikli, kaba, kibarlıktan uzak, sübjektif yorumun Türkiye ve Almanya arasındaki dostluk ilişkisine vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz. Kurumsal sorumluluğunuza yakışacak olan, bu yazının vermiş olduğu zararı gidermek için Türk ve Alman halklarından özür dilemektir.

Saygılarımızla.