Ek Vergi İle 2.5 Milyar Dolar Büyüyecekler

İthal ayakkabıya getirilen yüzde 30-50 aralığındaki ek vergi ile yerli sanayicinin rahat bir nefes aldığını gözlemlendi,Yeni yatırımların ve 90 bin kişilik ilave istihdamın kapısı sonuna kadar açıldı. Türkiye ekonomisine 7.9 milyar dolar katkı sağlayan ayakkabı sanayi, ek verginin yaratacağı pozitif ortam içinde 5 yılda yüzde 30 büyümesi planlanıyor. Bu da sektörün yaklaşık 2.5 milyar dolarlık büyümesi anlamına geliyor.

Ekonomi yönetiminin yerli ayakkabı sanayicisini korumak amacıyla çıkarılan ek vergilerin sektör açısından can suyu niteliğinde olmaktadır.

 

Cari açığı 1 milyar dolar düşmesi bekleniyor

Dünyada 117 milyar dolar değerinde 21 milyar çift ayakkabı üretilmekte, bunun da yüzde 90'ının Asya kıtasında imal edilmektedir.

Türkiye olarak 500 milyon çift üretim kapasitesiyle dünyanın 8'inci, Avrupa'nın ise birinci ayakkabı üretim merkezidir. Buna karşın yılda sadece 320 milyon çift üretim gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar ucuz ayakkabı ithalatının ağır baskısı altında bulunuyordu. Sektörümüzün haklı taleplerine ses veren ekonomi yönetimimiz 10 Ağustos'tan geçerli olmak üzere ithal deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya ise yüzde 30 ek vergi koydu. Ayrıca ithal edilen deri ayakkabıda çift başına ek vergi 5 doların suni deri ayakkabı de ise 3 doların altında olamayacak. İthal ayakkabı cennetine dönüşen ülkemizde bizim açımızdan yeni bir dönem başlıyor. Yakın dönemde Türkiye’nin cari açığına 500 milyon dolar katkı sağlanacak. 5 yıllık dönemde ise bu rakam 1 milyar dolara çıkması bekleniyor.