TASD Genel Kurulu 2016

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) yeni Başkanı Süleyman GÜRSOY oldu. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) Olağan Genel Kurulu’nda Süleyman Gürsoy başkanlığa seçildi.

Ali Murad Kızıltaş’ın divan başkanlığını yaptığı dernek merkezindeki genel kurulda Süleyman Gürsoy ile Hüseyin Çetin’in listeleri yarıştı.

Toplam 98 oyun kullanıldığı genel kurulda Süleyman Gürsoy’un listesi 55 oy ile ipi göğüsledi.

 

İki yıllığına başkanlığa seçilen Süleyman Gürsoy yaptığı değerlendirmede, Türkiye genelinde 18 bin işletmeye sahip ayakkabı sanayini daha da ileriye taşımak için çalışacaklarını söyledi.

Türk ayakkabı endüstrisinin üretim, tasarım ve pazarlamada dünya devleri ile yarıştığını vurgulayan Gürsoy, şunları söyledi:

 

HEDEFİMİZ İHRACAT-İTHALAT MAKASINI KAPATMAK

“Çin’in lider olduğu dünya ayakkabı üretiminde Türkiye yıllık 350 milyon çift ile 7. sırada yer alıyor. Türkiye olarak yılda yaklaşık 170 milyon çift ayakkabı ihracatı yapıyoruz. Bunun sonucunda geçen sene 672 milyon dolar ihracat yaptık. Bu yıl bu rakamı daha da yukarılara taşımak için yoğun çaba harcıyoruz. Ocak-Ağustos arasında ihracatımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 506 milyon dolara yükselttik. Hedefimiz, yıl sonunda 800 milyon dolar çıtasını aşıp, ayakkabı ihracatını ithalatın önüne geçirip bu makası kapatmak.”